SteamVR Games in Windows Mixed Reality

SpareReality

Administrator
Staff member
Jun 24, 2018
133
0
16
Play SteamVR games in Windows Mixed Reality
Applies to: Windows 10

To play Steam®VR games with your Windows Mixed Reality immersive headset, you’ll need to install Windows Mixed Reality for SteamVR on your PC. Here's how.
Note
Looking for even more mixed reality experiences? See top apps and games for mixed reality
Get your PC ready
  • Make sure your PC is running the latest version of Windows 10.
  • Make sure you have no pending updates: Select Start > Settings > Update & Security > Windows Update. If updates are available, select Install now. If no updates are available, select Check for updates, and then install any new ones.
  • PC requirements vary for the apps and content on Steam. See the minimum requirements per title.
Set up Windows Mixed Reality for SteamVR
  1. Install Steam and SteamVR on your PC. Learn how
  2. Install Windows Mixed Reality for SteamVR.
Play SteamVR games
  1. Connect your headset to your PC and turn on your motion controllers.
  2. Once the Windows Mixed Reality home has loaded and your controllers are visible, open the Steam app on your desktop.
  3. Use the Steam app to launch a SteamVR game from your Steam library.
Tip
To launch SteamVR games without taking off your headset, use the Desktop app (Start > Desktop) to view and interact with your PC desktop inside Windows Mixed Reality.
Using mixed reality motion controllers with SteamVR
You'll use your motion controllers differently in different games. Here are a few basics to help you get started:
  • To open the Steam dashboard, press straight down on the left thumbstick.
  • To exit a SteamVR game and return to the Windows Mixed Reality home, press the Windows button.
Troubleshooting
Show all
My controllers aren't working correctly in my SteamVR game
My game is running slowly
I get a message that says “To use SteamVR with Windows Mixed Reality, you need to install the latest Windows Update."

Note
If you lock your PC screen, remove your headset, or switch users, or if your PC goes to sleep, the Steam app will close.

SvetlanaAlib

New member
Oct 14, 2019
4
0
1
<a href=http://got.by/3w36va>Пользуюсь этим сервисом с этого года.</a>
Пока выводила только один раз. Вывод прошёл удачно. Читала много разных отзывов, но могу сказать, мало или много денег, какая разница, получать деньги за то что ты что-то купил, это же приятно. Для меня в таких сервисах главное, что бы средства можно было вывести, а все остальное не так существенно. Было пару вопросов по работе с приложением, обращалась техподдержку отвечали на все вопросы. Иногда стоит почитать правила, что бы некоторых вопросов не появлялось.
Средства действительно можно вывести через месяц после подтверждения, когда только начинаешь это конечно муторно, но когда товаров много уже не замечаешь и не приходится ждать.
При выводе я допустила ошибку сменила пароль, а по правилом при смене пароля вывод средств блокируют на 72 часа.
Не совсем удобно, что через приложение нельзя вывести средства только через сайт. Но это для меня не существенный недостаток.
Подключила своих знакомых.
Считают, этот сервис приятным бонусом при совершении покупок.
Вывод средств был практически мгновенным. Не знаю, чем тут можно возмущается?)
<a href=http://got.by/3w36va>Просто так получать деньги!</a>